28 Mayıs 2020 Perşembe - 09:44
BALIKESİR'İN DÜNYAYA AÇILAN PENCERESİ
Vatandaş dışarıda kaldı - Emin BULDAN TV - Balıkesirde Haberin Markası - Balıkesir Haber - Balıkesir Web TV

Vatandaş dışarıda kaldı

Eklenme Tarihi : 21.03.2020

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın,  yaşanan salgının sadece sağlığı değil, inşaların işini ve aşını da tehdit ettiğini söyledi. İktidarın aldığı önlemlerin başarılı olabilmesi için “halkı gözeten, halkı koruyup kollayan önlemler” olması gerektiği belirten Ahmet Akın,  “Milyonlar, vatandaş, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın dışında kaldı. İktidarlar ama muktedir değiller” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin vatandaşa dokunmadığını belirterek iktidarı eleştirdi. Alınacak önlemlerin vatandaşa dokunması için uyarıda ve önerilerde bulunduklarını hatırlatan Ahmet Akın, “Her şeyden önce, elektrik, doğalgaz faturalarının ertelenmesini önerdik. Bu dönemde ihtiyacı olanların faturalarını devlet ödemeli. Bunu öneriyoruz, çünkü haklı nedenlerimiz var. Evine aş götüremeyenler var ve bu faturaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. Örneği MEB’in aldığı karar doğrultusunda çeşitli kurslar geçici olarak kapandı. Burada insanlar istihdam ediliyor. Kahvehane işletip işçi çalıştıranlar var. İktidarın ne yaptığı ortada. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter'dan açıklama yapıyor. Faturaların internet üzerinden de ödenebileceğini anlatıyor. Dünyaya bakın nice örnekleri var. Hiçbir şey bilmiyorsanız bizim önerilerimizden feyz alın” diye konuştu.

Ahmet Akın, birlik, beraberlik, dayanışma, akıl ve bilimle bu salgının üstesinden gelinebileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Paket açıkladılar. Ama halka dokunamadılar. Esnaf dükkanını kapattı. Ama vergisi, sigorta primi, dükkan kirası, kredi borcunun vadesi hepsi tek tek gelmeye devam ediyor. Vergi sigorta prim borçları ile çiftçi borçları faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Bir çok işyeri geçici olarak kapandı. Aileleri ile birlikte milyonları bulan esnaflarımız büyük sıkıntı içinde. Kredi Garanti Fonu'nun 25 milyardan 60 milyar lira çıkarılmalıdır. Salgın hastalık nedeniyle işletmeler kapanıyor ise çalışanlara ödenemeyen ücretlerin işsizlik fonundan ödenmeli. Ücretli öğretmenlerin ücretleri ödenmeli. Milyonlar, vatandaş açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın dışında kaldı. İktidar olmak muktedir de olmaktır. Bu pakette işçi yok, öğretmen yok, çiftçi yok. En önemlisi bugün bu salgında en ön saflarda mücadele veren sağlık çalışanları yok. İktidarlar ama muktedir değiller.”


Yorumlar

Yorumlar - {0 yorum yapıldı} YORUM YAZ
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
RECEP GARİP GENÇLERE EDEBİYATI SEVDİRDİ
07.03.2018
VASFİ, SGK YA KAZA BAŞVURUSU YAPTIN MI?
16.07.2018
Balıkesir AK Parti bu iddiayla çalkalanıyor!
16.06.2017
Rektör’e çakıyorsun!
31.12.2018
EDİB’E DEMOKRASİ VE HUKUK DERSİ!
03.08.2016
Yeni Anket Sorusu...